En gång i tiden fanns ett imperium som kallades Sovjetunionen. Man kan ha många känslor inför detta, men på de flesta av oss äldre sänder namnet en kall rysning nerför ryggraden antar jag. En liten intressant detalj med detta imperium var dess press och hur den behandlade begrepp som sanning.
Pravda var kommunistpartiets egna lilla organ och journalisterna var handplockade för att behaga regimen med bekväma fakta som folket tvångsmatades med. Belöningen för journalisterna hette som alltid status och makt. En rolig detalj är att ”Pravda” på ryska betyder ”Sanningen”. ”Nyheterna” som kablades ut var därefter, lögnaktiga i bästa fall farliga i sämsta. Allting var den ”dekadenta” västvärldens och dess efterkoloniala arvs fel. Vi lärde oss alla snart att känna igen retoriken, till sist suckade man bara. När skiten föll ihop var det ingen i min generation som sörjde och vi trodde i vår enfald att vi hade sett det sista av det fenomenet. Ack vad vi bedrog oss.
Storheter som Lenin inhämtade sina nyheter från statsorganet Pravda, idag är det Stefans, Åsas och Jonas tur att inhämta sina klokskaper från SVT och Sveriges Radio
Foto: Wikimedia
Snart uppstod samma retorik och samma politik i ny tappning och Sverige har blivit något av ett hemvist för dessa. Här odlar vi vårt klasshat, skyller allt våld på icke-existerande nazister också vänstervåld, hatar USA i tid och otid och då det inte är deras fel är det Israels. Hos vissa av de här krafterna är till och med Ryssland och Kina hemvist för frihet och antikolonialism trots att båda länderna inte lever upp till något av dessa epitet. Det är samma mantra som upprepas och det hela börjar likna en sekt.
Lite länkar: Klassresan ”Odla ditt klasshat” från TV4. Höger/vänsteråld kan man lära sig mer om från TV4:s Nyhetsmorgon nedan.Lite välmarinerat USA-hat hittar du från Facebook (OBS! Du måste ha ett konto för att följa tråden) här. Lite härligt dito om Israel kan man hitta på den djupt oseriösa bloggen Ficktjuven där nazism får ett nytt ansikte. Varning utfärdad för både innehåll och språk som är undermåligt. Den så kallade friheten som en kommentator refererade till i förra veckan i länder som Kina och Ryssland ser ut så här. Om Kina kan du läsa om i Human Rights Watch årliga rapport 2014. Om frihetens förlovade land Ryssland har återigen Human Rights Watch skrivit, artikel här.
Så här mogna tröjor bars på resan till händelserna i Stockholm då resor ut till rikemansreservaten i Nacka anordnades Foto: Aftonbladet
Men det har dessutom smugit sig in en relativt ny företeelse. Vissa inlägg i debatten som inte följer den godkända linjen av tänkesätt i åsiktskorridoren, bemöts med att det är ”nyliberalism”. Om vi börjar med det där som många menar är ett svärord som ordet som börjar på n och slutar på yliberalism, så är den en kontroversiell och het potatis till och med inom borgerligheten. Inte undra på det, ingen vill väl förknippas med något som anses människofientligt. En syn jag delar för övrigt. Mer om ideologin och lite mothugg från debattören Bengt-Olof Dike hittar du på SVT:s hemsida.
En åsikt jag däremot inte delar är den att allt är en nyliberal konspiration där delar av det politiska etablissemanget skulle spela under täcket med tankgodset som nästan bara Timbro står för i Sverige. Så här konspiratoriskt kan till och med en kärleksrelation te sig i Göran Greiders ögon, artikel från DI Debatt.
Men också vår Sovjetinspirerade media går emellanåt man ur huse för att ”bevisa” att vissa saker är en nyliberal konspiration. Den senaste i raden är föga förvånande Sveriges Radio P1.
SVT är ju numer vår egna lilla Pravda, rättrogen och endast anställda med de rätta åsikterna. Bolaget hittar gärna små borgarungar som har kastats ut från Östermalm och som numer har funnit sin asyl uppe på Södermalm där vi ”med de rätta åsikterna” samlas. Medelst ryggdunk och kliande av allehanda ryggar hittar alla i reservatet till sist sitt levebröd och tunnelsystemet in på SVT tycks oändligt. Där har de hittat en lik tanke och inkomstkälla med organisationen Hamas som de annars sitter och tokhyllar där i ”arbetarstadsdelen”. Det är väl så det slutar när man vill leka Ryska Revolutionen.
Tunnelsystemen mellan Södermalm och SVT på gärdet är oändliga och tycks alltid generera nya små medarbetare med extrema åsikter i härlig vänsteranda. Fri och oberoende television var det ja. Foto: Wikipedia
Om man nu leker så gäller det att leka på de villkor som ställs upp, ett av dessa är retoriken. Allt är USA:s, Israels, judarnas, högerkonspirationens eller nazisternas fel. Det är Illuminati i repris där förklaringsmodellen är alltför lättigenkännlig. För att stärka sin tes skickar man fram självutnämnda ”experter” som Henrik Arnstad. En auktoritet på sitt område vars trovärdighet är noll, men som till och med den inte lika vakne Stefan Löfven numer erkänner som den guru Arnstad inte är. Läs mer om Arnstads kreativa tankar i den politiskt korrekta tidningen Metro.
En frisk motvikt mot dumheten kan man läsa om i Journalisten där Björn Häger, Publicistklubbens ordförande, skriver om meningslösheten i att sätta etiketter på SD efter budgetkraschen i höstas. En historia som får tillskrivas Henrik Arnstad då han som ”expert” och rådgivare åt regeringen dirigerade hela spektaklet.
Henrik Arnstads insikter är inte alltför djupa, så här lät det om hans icke-examen på twitter. Trots lögnerna förväntas vi tro på andra så kallade sanningar han rapar upp
Foto: Twitter
De krafter som nu har samlats kring regeringens och statlig medias köttgrytor där det vankas mumma som feta löner på skattebetalarnas bekostnad, dansar vidare i en yster dans. Alla tävlar de om hur dum man kan göra sig och den leken tycks ha bottenlösa dimensioner. Den senaste i raden av Sveriges Radios korkigheter är den så kallade vetenskapsradion som står bakom. Samma radio som för övrigt har påstått att kvinnor är kortare därför att de historisk sett har förvägrats mat och citerat genusvetare som auktoriteter. Nu har de slagit till igen och den här gången är det Pisa som är måltavlan.
Pisa utmålas i ett radioprogram som en nyliberal organisation vars agenda är att tvinga länder att anpassa sig till deras syn och deras åsikt. Länk till radioprogrammet hittar du här. Pisas utskåpning av Sverige som kunskapsnation och en stat med en skola av rang skulle därmed vara en enda lång nyliberal sammansvärjning. Har vi hört den förut? Det är en sammansvärjning! Är det inte Illuminati som är i farten finns alltid judarna att ta till, kan man inte klistra det på dem finns USA och nu på den senaste tiden kan vi räkna in nyliberalismen i den skaran av missdådare.
Konspirationsteorierna blir fler och fler men också mer fantastiska. Nyliberalismen är ett av de senare tillskotten Foto: Weekly World News
Sveriges Radio har vetenskapligt nog inte ens försökt ta reda på fakta. Hade man gjort det hade de kunnat intervjua de elever som idag går ur skolan med bristfälliga läs och skrivkunskaper. Inte heller i matematik når svenska elever några högre höjder och i ämnen som SO-ämnen tycks man inte ens kunna definitionen på begrepp som ”demokrati”. Vilken annan slutledning ska man dra när debatten idag tycks gå ut på att demokrati är att hålla med men inte tänka annorlunda. Hade bolaget brytt sig om denna grupp och sett dem och det misslyckande Sverige står inför, hade programmets innehåll omedelbart kommit på skam. Nu förblev dessa oftast unga pojkar åter utan röst när agendan sattes. Snacka om svek, först skolan sen SVT.
Det hela liknar mest det Sovjetunionen jag inledde med, det är vi som är den sista Sovjetstaten och det blir allt mer klart att Sverige styrs av en liten maktelit vars agenda är att hjärntvätta befolkningen. Medlet är som alltid media och journalisterna hjälper så gärna till. För lite judaspengar, rätt politisk åskådning och än mer makt och status är man beredd att sälja ut till och med sin yrkesstolthet. Detta yrkes trovärdighet är lika dött som gråstenar, det har Sveriges Radio visat. De har också visat att de inte är den där oberoende televisionen och radion som de så gärna påstår. Tvärtom så är de mer beroende än heroinister.
Underligt nog förväxlades Ola Lindholm tydligen med narkotika eftersom han blev ”tagen för knark”. Ett exempel som visar att svenska journalister inte tycks kunna språk men också tycks ta nämnda produkt Foto: Eget
Det har börjat bli dags att kräva valuta för pengarna vi betalar i licens. Eller så kan det vara dags att aktivt börja skolka från licensbetalningarna. Jag vill dock inte mana någon till det sista eftersom det skulle kunna vara att uppmana till att begå en brottslig handling. Även om det bara är ett ringa brott så stjäl man inte från staten eller uppmanar till att göra detta ostraffat. Men lik förbannat är vi där, vid den punkt i historien då vi måste handla för att få något som SVT och Sveriges Radio uppenbarligen tänker förvägra svensken – en oberoende radio och TV där vi slipper att bli hjärntvättade med lögner på en daglig basis.
Hur SVT har använt sin makt tidigare kan man läsa om på WTF Toklandet. Deras klara nazistanstrykningar kan man läsa om på samma blogg, länk här.
Journalistens nya syn på sig själv tycks bygga på att folk ska övertygas om ”sanningen” och ”det rätta” dvs ren hjärntvätt. Medlet är lögnen och mediet tidningar, radio och tv. Välkommen till Sverige, landet där vi tror på åsiktsofrihet Foto: Wikipedia ur filmen ”A Clockwork Orange”
Löjesguiden nominerar idag SVT och Sveriges Radio till priset ”Foliehatt of the Year”. Motiveringen lyder: ”Er formidabla förmåga att använda public service till att ”omvända” och ”undervisa” befolkningen håller i sig än. Jag kommer ihåg era företrädare på 70-talet som hade samma filosofi för att lära folket marxist-leninistisk dialektik, ni har inte ändrat er ett enda dugg sen dess. Tvärtom är det samma agenda, samma tanke och samma metoder vi ser än idag och det tillsammans ger knappast bilden av en fri och oberoende television som det heter i er lögn om er själva. Låt oss som folk återta vad som är vårt och se till att använda det som lite mer än en lekstuga åt vilseledda personer med upprorsbehov och faderskomplex.”
Slutade läsa när jag fattade att det var en neocon som skrev. Varför ersätta ”pravda” med ”nypravda”?
GillaGilla
Pingback: Hejdå SVT-sporten | WTF?
Vet inte om ledningen för SVT/SR har någon djupare agenda än att vara ett språkrör åt deras egen tro på radikalfeminism och vänsterpolitik. Sedan finns det ett antal populister,karriärister
och allmänt ”mediakåta” människor som hänger på för att det gynnar deras egna karriärer just nu.
Det finns ju en smutsig ideologisk historia på dessa institutioner som aldrig har vädrats ur
precis som du påpekade. De har bara varit nedtryckta ett antal årtionden när folk genomskådade
deras vänsterradikala åsikter och tvingade dom att hålla en låg profil. Nu har dom genom radikalfeminismen fått en möjlighet att sticka fram sitt fula tryne igen.
Dags alltså att sätta tryck på dårarna så att de tvingas tillbaka till sina mörka hålor igen.
GillaGilla
68-Rörelsen innebar ett paradigm-skifte i SVT:s historia. Från att ha varit en ganska gubbig och konservativ inrättning med Lasse Holmqvist som fanbärare för det gamla gardet omstöptes med en ung 40-talistgeneration hela radiohuset till att bli ett Marxistisk kamporgan. Snart hade denna falang etablerat sig och dessutom gått segrande ur den maktstrid som rasade mellan det gamla och det nya. Samtidigt gick debattens vågor rätt höga, kunde man tillåta en statstelevision som inte längre var oberoende att bedriva vilken propaganda som helst? 80-talet blev 40-talisternas första stora motgång då högervindarna nästan på ett absurt sätt drog fram som den motreaktion den var på 70-talets radikaliseringar den var. Till sist kom 90-tal och det blev dags att slicka såren, nånstans började nya tecken anas i fjärran och samma anhang vädrade morgonluft. Krisen och arbetslösheten i kombination med den ekonomiska upprensningen innebar en ny vänstersväng och åter kunde man börja sitt långsamma uppbyggande av det nya. Snart blev tiden mogen att ta över med nya små ”teorier” som stödde samma gamla tes vi hört så många gånger förr, kejsarens nya kläder i medial form var uppfunnen. SVT:s heder var återuppväckt och man kunde som du skrev med feminism och andra galenskaper gjuta liv i samma gamla ruttna tankegods. Där är vi idag. Fri television? En illusion skulle jag vilja påstå!
GillaGilla